در محضر قرآن شماره 20

avatars-000219168773-4xonz0-t500x500.jpg

🌸🌸🌸هوالغفار
در محضر قرآن شماره بیست
مورخ ۲۵/ ۲/ ۹۹بیستم رمضان
🌹سحر با باد میگفتم حدیث آرزومندی
🌹خطاب آمد که واثق شو به الطاف خداوندی
🌸آیه ۶۲ سوره نمل« کیست که هرگاه درمانده ای او را بخواند اجابت نماید؟ بدی و ناخوشی را برطرف کند ؟ شما را جانشینان خود در زمین قرار دهد آیا با خداوند معبودی است ؟چه کم پند می پذیرید!»
ریشه ایمان به خدا عقل و فطرت است.
بعضی ها ایمان را زاییده ترس میدانند؛اما همان زمانی که انسان( حتی منکران خدا)، در تنگنا و جایی قرار گیرند که یقین کنند هیچ قدرتی به فریادشان نمی‌رسد، از عمق جان به یک قدرت نجات بخش امید دارند، آنها در آن هنگام به یک نقطه و به یک قدرت غیبی دل می بندند؛ که آن نقطه همان خدای متعال است.
خداوند در این آیه می پرسد، آیا در حال استقرار به قدرتهای مادی توجه می‌کنید؟؟ پس ریشه خداخواهی در عقل و فطرت انسان است.
🌸 آیه ۸۳ سوره مبارکه قصص: رذیله برتری جویی از بدترین رذایل اخلاقی است.
یکی از صفات پرهیزگاران است، که اراده ی تفاخر و برتری به دیگران را ندارند .
خدای متعال در این آیه می فرماید:« سرای آخرت از آن کسانی است که در زمین به دنبال برتری جویی و فساد نباشند و عاقبت نیک از آن پرهیزکاران است».
برتری جویی وفخرفروشی به عنوان یکی از بدترین رذایل و مفاسد اخلاقی مورد توجه قرآن کریم قرار گرفته است .
🌸آیه ۴۵ سوره عنکبوت که تاثیر تربیتی نماز را در انسان بیان می کند؛ خدای متعال در این آیه ما را امر می کند به اینکه ،نماز را برپا دارید و می فرماید،« نماز جلوگیری از فحشا و زشتی ها می کند »نماز تاثیر مهمی در تربیت انسان ها دارد،مهمترین عامل بازدارنده از بدی ها و زشتی هاست .
قرآن و نماز دو درس در برنامه های تربیتی انسان است .میفرماید ، اینکه نماز از فحشا و زشتی ها جلوگیری می کند یکی از دلایلش این است که نماز خود دارای احکام و دستوراتی است که رعایت هر یک از آنها، انسان را از بسیاری از گناهان باز می دارد.
اگر جوانان بر نمازشان مداومت داشته باشند، این نماز دست آنها را خواهد گرفت. پس ، یاد خدا، برای جلوگیری از فحشا و منکر بالاتر از هر اهرم دیگری است.
انشاالله که بتوانیم جزء نمازگزاران واقعی باشیم.
🌸🌸🌸 التماس دع


چاپ